Każdemu człowiekowi może przydać się znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy, z tego względu warto rozważyć zapisanie się na kurs. Przed podjęciem decyzji powinno się dowiedzieć jak najwięcej na temat szkolenia.
Na samym początku należy zaznaczyć, że kwalifikowana pomoc przedmedyczna różni się od standardowego kursu i daje większe uprawnienia. Wiedza zdobyta podczas zajęć KPP jest o wiele bardziej szczegółowa, a poruszane zagadnienia ściśle określone w rozporządzeniu i ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. W przypadku tradycyjnego kursu pierwszej pomocy takich wymagań nie ma, więc może być on dostosowany do indywidualnych potrzeb, np. specyfiki danej branży.
Szkolenie KPP trwa 66 godzin i składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, podczas której uczestnicy będą mogli nauczyć się poprawnego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej na manekinach dorosłych oraz dzieci. Poza tym dowiedzą się, jak zapewnić bezpieczeństwo poszkodowanemu oraz osobom udzielającym pomocy, poznają zasady defibrylacji z wykorzystaniem torby PSP R1 i różnych zestawów ratowniczych, sprzętu ratunkowego. Dodatkowo nauczą się opatrywania rozmaitych ran czy ratowania ludzi w sytuacji zadławienia. Kurs jest szczególnie polecany pracownikom służb ratowniczych oraz mundurowych (ratownicy TOPR, policjanci, strażacy), ale może go odbyć każdy zainteresowany.
Szkolenie kończy się egzaminem zdawanym przed specjalnie powołaną komisją. Uczestnik rozwiązuje test oraz wykonuje zadania praktyczne. Jeśli kursant otrzyma pozytywną ocenę, zostaje mu przyznany tytuł ratownika (nie jest to tytuł ratownika medycznego). Certyfikat jest ważny przez trzy lata. Po tym czasie należy ponownie zdać egzamin.
Ratownik KPP może między innymi:
opatrywać rany i tamować krwotoki,
unieruchamiać złamania,
prowadzić czynności związane z resuscytacją krążeniowo-oddechową z lub bez wykorzystania przyrządów na osobach dorosłych oraz dzieciach,
prowadzić bierną tlenoterapię,
ewakuować ludzi z miejsca zdarzenia.
Należy pamiętać o tym, że każdy świadek zdarzenia, w którym ktoś został poszkodowany, ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy. Aby wykonać ją poprawnie, warto wybrać się na kurs, prowadzony przez sprawdzony podmiot. Na szkolenie kwalifikowanej pomocy przedmedycznej można zapisać się na stronie internetowej k9med.pl.
WWW: https://k9med.pl
Dodano: 2023-06-10
Miejscowość: Gliwice
Adres: Płażyńskiego 38
Kod pocztowy: 44-100
Telefon: 516024319